שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

'היפר חברתיות' ופעילות מוחית

אני מוצא את עצמי מהרהר לאחרונה רבות אודות אוטיזם כ"תסמונת של המוח הימני" (אני דווקא חושב על זה הפוך היות ודווקא המוח השמאלי שלנו חזק יותר. אז מכאן והלאה אתייחס אל אוטיזם דווקא כתסמונת של המוח השמאלי) וההשלכות של עובדה זו על הרצף המתואר במאמרו של פבלו פרנק "אלטרנטיבה לחלוקה אספרגר / נורמליות". האם באמת קיים (או יכול להיות קיים תיאורטית) אדם "היפר חברתי"? ככל שאני מהרהר בכך יותר, אני יותר ויותר קרוב למסקנה שלא, היות והוא איננו מספיק מובחן מהנוירוטיפיקל. והכל מתחיל בפעילות מוחית.

מוח אנושי
התמונה לקוחה מויקיפדיה

אדם טיפוסי מן התחום של תסמונות המוח השמאלי, מפעיל ביתר שאת את מוחו השמאלי. זו הגדרה מעט טאוטולוגית היות וכך הוא מוגדר מראש. אבל היא הכרחית לצורך המשך הדיון. ישנם כמה אופני פעולה המשתייכים לכך. ישנן פעולות של המוח הימני, אשר אנחנו לומדים (בעיקר בעזרת אימון רב ומתיש) לבצע באמצעות המוח השמאלי וישנן פעילויות אחרות של המוח הימני שאנחנו מוצאים דרכים "לעקוף" אותן ע"י פעולות מקבילות או דומות מספיק, במוח השמאלי וישנן פעולות של המוח הימני שאנו לומדים לוותר עליהן ולהסתדר בלעדיהן… (והחלוקה בין האסטרטגיות הנוגעות לכל פעילות של המוח הימני היא חלוקה מאוד אינדיבידואלית).

אבל מה היה קורה אם המצב היה הפוך? מה אם היינו נדרשים לאותן אסטרטגיות עבור פעילויות של המוח השמאלי, באמצעות המוח הימני? אני משער (השערה לגמרי לא מבוססת אמפירית ואני מאוד מעוניין לבדוק אותה לוגית לפני כן) שהדבר לא היה מובחן חיצונית כלל (לפחות לא ברמה ההתנהגותית).

אבל בכדי לבדוק זאת, עלינו קודם כל לבדוק, לא כיצד מפעיל הא"ס הטיפוסי את מוחו ובמה הוא נבדל מהפעילות המוחית הנורמטיבית, כי אם כיצד פועלים היחסים שבין שני צידי המוח אצל הנוירוטיפיקל… אינני חוקר מוח ואינני מתכוון להפוך, בעתיד הנראה לעין, לאחד כזה. אבל אני סבור שיש היום בידינו מעט יותר מידע ברשות הציבור כדי להעלות כמה השערות הנוגעות לכאן. אני בהחלט מזמין כאן מחקר הרבה יותר רציני ומקיף בנושא. אבל מחקר כזה שיעשה ללא הנחות פסיכולוגיות כלשהן. לטעמי, מחקר המוח העכשווי נגוע הרבה יותר מידי בהנחות פסיכולוגיות מוטות ומוטעות המפריעות להגיע למסקנות אובייקטיביות אמיתיות.

גם ההשערות שלי מוטות (ולכן, ייתכן שהן מוטעות) אולם הן מוטות לצד השני… אני סבור שכאשר הפעילות במוח הימני אינה מופרעת לחלוטין, ז"א כאשר שום דבר אינו מפריע לפעילות הזאת להתרחש באופן הנורמטיבי, הפעילות במוח השמאלי מצומצמת ממנה הרבה יותר. במבנה הטיפיקלי של המוח האנושי, הצד הימני של המוח הרבה יותר חזק מלכתחילה מן הצד השמאלי. עם התפתחותו של הנוירוטיפיקל, הוא מחזק הרבה יותר את פעילות המוח הימני ומזניח את פעילות המוח השמאלי, יותר ויותר. במידה ואין הדבר קורה, במידה והנוירוטיפיקל כן יחזק את מוחו השמאלי, לפחות לכדי רמת הפיתוח של המוח הימני, הוא עלול להגיע למצב של אבחון שגוי כאדם בעל תסמונת כלשהי של המוח השמאלי… (והנה מצאנו מקור נהדר לאבחון שגוי של תסמונת אספרגר למשל) חוסר היכולת לערוך פעולות מורכבות של המוח השמאלי, נחשב לדבר נורמטיבי לחלוטין. אם ניקח את זה עוד יותר רחוק ונניח לרגע חוסר יכולת טוטאלי להשתמש במוח השמאלי וצורך להפעיל את המוח הימני בלבד, הרי שהדבר יתבטא לא ע"י "היפר חברתיות" כי אם ע"י מה שיכונה בד"כ כפיגור שכלי ו/או כתסמונת ווליאמס. כל עוד אין הדבר מגיע לכדי כך, להערכתי, הדבר יחשב בגדר נורמטיבי לחלוטין.

אם אנחנו מקבלים את ההשערות הללו, הרי שלא ייתכן מצב של "היפר חברתיות", היות והוא חלק אינטגראלי (או אולי אפילו הרוב המכריע) מן הנורמטיבי והנורמאליות… הנוירוטיפיקל הטיפוסי מבצע באמצעות המוח הימני את אותן האסטרטגיות לחיפוי על פעילות חסרה במוח השמאלי, ממש כשם שאדם עם תסמונת של המוח השמאלי מבצע אותן הפוך.

והשאלה היחידה הנותרת פתוחה (לאחר שייבדק נושא זה באופן האובייקטיבי האמיתי הנחוץ) היא:

מדוע אחד מהם נחשב נורמלי ותקין והשני נחשב כבעל תסמונת, הפרעה וליקוי?

*
שייך לנושא(ים): אני חושב משמע אני קיים, אספרגר והספקטרום האוטיסטי, מערכות (חוסר) הפעלה, רשתות (מכל מיני סוגים)
*
תג(ים): , , , , , , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

9 תגובות על 'היפר חברתיות' ופעילות מוחית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *