שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

נגישות – מבט על תקנים ומעבר להם

כחלק מן הדיון בנושא נגישות, אשר התעורר בין השאר, בעקבות תגובה שלי על נגישות סינדיקציה מבלוגים  וממשיך, למשל בבלוגים אח"י דקר ומסעותיו של מרק בשבילי החיים, אני רוצה להמשיך ולהרחיב את זווית הראיה שלי בנושא, בתור אדם שכותב קוד מן הצד האחד, ובתור אדם בעל צרכי נגישות מיוחדים, מן הצד השני.

בין כל שאר התקנים המוצאים ע"י הW3C, ישנו היום גם תקן לנגישות תוכן WEB.
נקודה מעניינת בנושא זה היא כי ייתכן מאוד מצב שבו עיצוב מסויים הכרחי עבור נגישותו של אדם מסויים לתוכן ואילו אותו העיצוב עצמו יפריע לנגישותו של אדם אחר לאותו התוכן עצמו. הנה שתי דוגמאות מהחיים: גודל הגופן – ישנם אנשים שגופן מסויים יהיה קטן עבורם ואנשים אחרים שאותו הגופן יהיה בעבורם בלתי קריא בעליל בשל גודלו. ריבוי צבעים, גרפיקה ואנימציה מסביב לתוכן – ישנם כאלה שלא יכולים להתמקד בתוכן כאשר מסביבו ישנו רקע צבעוני במיוחד, ו/או עם גרפיקה מסובכת ו/או אנימציה. אחרים אינם יכולים לקרוא את אותו התוכן ללא אותו הרקע שלו…
והדוגמאות עוד רבות.

על כן, תקן אמיתי (למשל כזה הכולל ואלידטור כפי שקיים בתקנים אחרים של ה W3C) הוא משימה קשה מאוד לביצוע, אם בכלל אפשרית, עבור תקן הנגישות. וכאן עולה השאלה החשובה – אז בשביל מה צריך תקן אם אי אפשר למדוד את העמידה בו. ועל כך אני משיב – כדי שתהיה, ולו נקודת עגינה אחת, בהתייחסות לנושא. בתור אדם בספקטרום האוטיסטי אני נתקל פעמים רבות בסוגיה של נגישות שאיננה בהכרח נגישות פיזית (אגב – זה נכון לא רק למרחב הקיברנטי). ההתייחסות של הW3C ושל אנשים כחנית ומרק, לנושא זה, מעודדת אותי באופן ניכר.

בניגוד לצלמיות של תקנים אחרים של ה W3C, בהם אני תומך ומקפיד לעמוד ברוב מה שאני כותב, בתקן הנגישות, היות ולא ניתן למדוד אותו באופן מדוייק, אני לא יכול להשתמש. זה לא אומר שאין להתייחס להנחיות התקן – נהפוך הוא! זה פשוט אומר שההתייחסות לתקן איננה חד משמעית. כבר נתקלתי באתרים שטוענים לנגישות ברמה AA שאני אינני מסוגל לקרוא בהם יותר ממשפט אחד… ובכ"ז ההתעוררות בנושא בהחלט מעודדת.

כל הכבוד לאלו הממשיכים ומעודדים את הדיון!

*
שייך לנושא(ים): אספרגר והספקטרום האוטיסטי, רשתות (מכל מיני סוגים)
*
תג(ים): , , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

2 תגובות על נגישות – מבט על תקנים ומעבר להם

 1. מאת סולה שלי‏:

  אני ממש לא מבינה בתקני נגישות, ולכן אני שואלת:
  האם יש תקן המחייב שלכל דף באתר, תהיה אפשרות לעבור לגירסת טקסט שלו?
  זה לפחות יפתור כמה בעיות לאנשים שעודף גרפיקה מפריע להם. הם יוכלו לקנפג את גודל וצבע הגופן, וכן את צבע הרקע, לפי צרכיהם.
  אגב, לי מפריע מאוד הרקע הלבן הבוהק בבלוגך. עדיין לא מצאתי בגירסה החדשה של IE את האפשרות לצפות באתרים בצבעים המועדפים עלי (במקום בצבעים המצוינים בקוד).

 2. מאת רונן גיל‏:

  אתחיל, ברשותך מהסוף…

  אפשרויות עיצוב ברירת המחדל והתעלמות מהעיצוב המגיע עם העמוד, נמצאות ב IE 7 בדיוק היכן שהיו ב IE 6. הווה אומר – Tools -> Internet Options -> appearance.

  הרקע הבוהק הזה, הוא לטעמי, עוד דוגמא למה שטענתי בפוסט עצמו – מה שעוזר לאחד עלול להפריע לאחר. אז בצפיה בפוסט בודד, מעתה, יהיה רקע פחות בוהק ולאט לאט, גם גופנים גדולים יותר (יקח לי זמן לערוך אחורה). בעתיד, אני מקווה שיהיו כאן מנגנוני נגישות מתקדמים ויעילים יותר.

  התקן הוא (כמו כל התקנים של הW3C) המלצה בלבד.
  בניגוד לשאר התקנים של הארגון, תקן הנגישות של תוכן WEB (היות ועצם נושא הנגישות ניתן להמון פירושים וכיוונים) הוא תקן לא כ”כ חד וחלק. ישנה הנחיה לתת מספר אפשרויות של נגישות שונה לטקסט שאחת מהן יכולה להיות – טקסט בלבד (אגב – הנחיה גורפת ונכונה לטעמי של הארגון בכל התקנים שלו הנוגעים ל WWW היא לבדוק תמיד כיצד נראה העמוד בדפדפן טקטואלי) אבל כמה שאני מבין, אין הנחיה חד משמעית לגבי אספקת מודול של טקסט בלבד. מה שכן יש (וברוב המקרים לא ממש עוזר לי) זה עיצוב של ניגודיות גבוהה. היות ובד”כ כאשר משתמשים בניגודיות גבוהה יוצרים שחור לבן וללא אפור – זה יוצא בהכרח בוהק מידי – וכאן שוב הגענו לאותה נקודה – מה שעוזר לאחד מפריע לאחר…

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>