שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

על הנחות ושונות נוירולוגית

הכותרת אשר ניתנת לאנשי הקשת האוטיסטית, על ידי חלק ניכר מאנשי המקצוע העוסקים באוטיזם הינה, הפרעה התפתחותית רחבת היקף. זהו התרגום הרשמי של PDD – חלק ניכר מן הספקטרום האוטיסטי ובמשך זמן רב – השם הכולל של הספקטרום הזה. מעצם השימוש במונח "הפרעה התפתחותית" נובעת בעצם הנחה לגבי "התפתחות תקינה".

וזה מוביל אותי למחשבה בדבר מה שנראה כאחד מן ההבדלים, הנובעים מן השונות הנוירולוגית בין אנשי הספקטרום האוטיסטי לבין רוב האנשים שאינם קרובים אל הספקטרום הזה. המתואר כאן, הינו הגיגיי שלי ומייצג אותי בלבד, אולם לאחר מספר רב של שיחות עם אנשי הספקטרום האוטיסטי בנושא, ומתוך נסיוני ביחסים עם אנשים שאינם אוטיסטים, אני מאמין כי תאור זה מייצג נאמנה את אחת מן השוניות הבסיסיות המגדירות את הספקטרום האוטיסטי.

הנחת הנחות

נראה כי הנחת הנחות בדבר דברים מסויימים, הינה דבר טבעי לאדם. דברים רבים שאנו עושים, חושבים, מרגישים וחווים, מבוססים על הנחת הנחות. אנו מניחים כי כאשר אדם מדבר בטון מסויים, אנחנו יכולים לדעת, ע"פ טון זה, דברים מסויימים לגבי מצב רוחו, או הרגשתו. אנו מניחים שאם צורת התנהגות מסויימת נובעת אצלנו ממצב חברתי/נפשי מסויים, היא אמורה לנבוע מאותם מצבים גם אצל אחרים. אנו מניחים כי שיטת מבחן מסויימת, אשר יכולה לאתר ידע מסויים אצל אדם מסויים, תאתר ידע זה אצל כל בני האדם. הנחת הנחות היא דבר טבעי עבור בני האדם עד כדי שבני האדם אינם מסוגלים לתפקד ללא הנחת הנחות מסויימות.

האשליה הכפולה

כל האמור בפסקה הקודמת מתאים ביותר ליחסים שבין אנשים אשר אינם קרובים לספקטרום האוטיסטי. נכון הוא שהמתואר כאן, יכול להתאים גם לאנשים מסויימים שאינם אוטיסטים אולם אם ברצוננו להבין היכן נמצאים ההבדלים שבין אוטיסטים לנוירוטיפיקלים (והנה הנחה אחת משלי – ישנה שונות בסיסית בין אוטיסטים לנירוטיפיקלים, אך זוהי הנחה המבוססת על מהלך חיים שלמים של אדם אשר נחשב, ללא הגדרה נכונה וברורה, במשך 36 שנות חייו הראשונות, כשונה.הנחה זו מבוססת גם על העובדה שאפילו אנשי המקצוע מכירים בכך שישנה שונות).

החלק הראשון של האשליה הכפולה:  הנחת הנחות היא דבר הרבה פחות טבעי עבור אנשי הספקטרום האוטיסטי. בכדי לפעול, אנו זקוקים להרבה יותר ידע ובדיקה של ידע (שאילת שאלות ומענה עליהן) מאשר להנחת הנחות. אנחנו מניחים הרבה פחות הנחות מאשר אחרים. ושוב – דבר זה יכול להיות נכון גם לגבי אנשים שאינם אנשי הספקטרום האוטיסטי. ישנן רבים שאין להם כל קשר לספקטרום האוטיסטי, ובכ"ז הם מניחים הרבה פחות הנחות מאנשים אחרים. אך בתוך הספקטרום האוטיסטי, דבר זה בולט הרבה יותר ומקיף הרבה יותר את כל תחומי החיים ובמיוחד את האינטראקציה עם אחרים. זוהי, להערכתי, גם אחת הסיבות המרכזיות שהרבה יותר קל לנו לתקשר אחד עם השני מאשר עם נוירוטיפיקלים. אוטיסטים אחרים מניחים הרבה פחות הנחות לגבינו מאשר אנשים שאינם אוטיסטים.

החלק השני של האשליה הכפולה: חלק ניכר מן ההנחות של נוירוטיפיקלים לגבי דברים הקשורים באוטיזם, הינן שגויות. אחת המכשלות הגדולות ביותר בעיניי, של תאוריית המיינד, הינה כי תיאוריה זו מניחה כי מה שנכון לגבי ניורוטיפיקלים, נכון גם (או לכל הפחות, צריך להיות נכון גם) לגבי מי שהמבנה הנוירולוגי שלו שונה. אחת ההנחות המרכזיות של תיאוריית המיינד הינה כי ניתן לשער השערה לגבי מצב המיינד של האחר, על פי סימנים חיצוניים הנראים לעיין. אולם מצב נפוץ ביותר ביחיסים שבייני לבין נוירוטיפיקלים, הוא "קריאה" לא נכונה מצידם של סימנים אלה עלי. כמו למשל, "למה את כל כך כועס" כשאני בעצם מנסה לחשוב ובכלל לא כועס. או למה אתה מחזיק את ראשך? אתה רוצה לעצבן אותי? לא. אני פשוט מרגיש שלא בטוב כרגע וצריך להשעין את ראשי לרגע. כל הנחה שיכולה להיות נכונה עבור אנשים אחרים, אינה בהכרח נכונה עבור אנשים בעלי מבנה נוירולוגי שונה.

האם זה עושה אותנו בעלי הפרעה התפתחותית רחבת היקף? אני סבור שזה עושה אותנו פשוט מפותחים במסלולים שונים מן הרגיל.

"לא כל דבר החורג מן השורה, ובכך אבנורמלי, חייב בהכרח להיות 'נחות'" – האנס אספרגר  1938

*
שייך לנושא(ים): אני חושב משמע אני קיים, אספרגר והספקטרום האוטיסטי
*
תג(ים): , , , , , , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

6 תגובות על על הנחות ושונות נוירולוגית

  1. פינגבק: על מודעות עצמית, מודעות חברתית ומה שביניהן | מרק אספרגוס ללא מתכון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *