שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

תודה מלאת תחושה של נלעג, למוסד לביטוח לאומי

אני רוצה להודות למוסד לביטוח לאומי על הכרתו בזכותי ובזכות משפחתי לחיות. עוד ארוכה הדרך כדי שהכרה זאת תהיה הכרה אמיתית במהותה של בעיית השילוב ובעומקה של חוסר ההכרה החברתית בעובדה שלאנשים בעלי צרכים מיוחדים יש צרכים מיוחדים ולא ניתן לשלבנו בשום מקום ובוודאי לא בשוק העבודה, כל עוד מתעלמים, התעלמות מופגנת בצרכים מיוחדים אלה.

אולם כאן תם לו שלב נוסף (אם כי, לצערי אינו אחרון) במאבקי להכרה מטעם המוסד לביטוח לאומי. לאחרונה אני מוצא עצמי מותש הרבה יותר מכרגיל. במוסד לביטוח לאומי יש, כנראה מי שאינם מוכנים להבין מה פירושה של תמיכה בנכה ומה פירושו של אבדן הכושר להשתכר בחברה המקדשת את היכולות החברתיות יותר מאשר את היכולת המקצועית ושמה דגש הולך וגובר על בדיקת הכישורים החברתיים במקום להפיק את המירב עם קצת יותר התאמה לאדם עצמו ולצרכיו.

היום, כעשרה חודשים לאחר שהגשתי את תביעתי, קיבלתי, לאחר דרך חתחתים מתישה ביותר, שבה עזרו לי כמה מלאכים בודדים שפגשתי באמצע הדרך, מכתב מאת המוסד לביטוח לאומי המכיר בהיותי נכה וקובע כי אבדן כושר ההשתכרות שלי החל מחודש אוגוסט בשנת 2005 עומד על 60 אחוזים. קביעה זו התקבלה לאחר ערר בוועדות הרפואיות של אותו המוסד (לפני הערר הם טענו בכלל שהנכות הרפואית שלי אינה מצדיקה כלל בדיקה של אבדן כושר ההשתכרות שלי היות ואינני עומד בתנאי הסף הרפואיים). אולם קביעה זו עומדת גם בניגוד מוחלט לשתי חוות דעת מקצועיות אשר הוגשו למוסד לביטוח לאומי וקובעות כי בתנאים החברתיים הנוכחיים, אבדן כושר ההשתכרות שלי הנו מוחלט.
ויותר מכך, קביעה זו עומדת בסתירה מוחלטת לעובדה שעקב דרישות במישור החברתי, שאינן נוגעות למישור המקצועי כהוא זה, אינני מצליח לפרנס את עצמי ואת משפחתי כלל כבר מאז חודש ינואר 2002. מהיכן מגיעה הקביעה השרירותית הזאת של המוסד לביטוח לאומי, ועוד לאחר כל הזמן וההתשה שעברתי מהם בדרך, אני אינני מבין כלל וכלל.

מה שבטוח הוא כי אינני מתכוון לשבת מן הצד ולהניח לאותו מוסד ציבורי ממשלתי, להמשיך ללעוג לי (ובכך גם להרבה אנשים אחרים שאף עדיין לא הגיעו לשלב ההכרה אליו אני הגעתי ו/או אינם מסוגלים אף לנהל את המאבק המתיש הזה) באופן שכזה, בחוסר מעש. אני סמוך ובטוח, כי אותם המלאכים ואותן הפיות אשר סיעו לי רבות בדרכי עד לנקודה זו, ימשיכו ויסיעו לי ויחד נצליח להגיע להכרה האמיתית והראוייה של המוסד לביטוח לאומי בתפקידו ובחובתו לסיוע לנאשים בעלי צרכים מיוחדים.

*
שייך לנושא(ים): אספרגר והספקטרום האוטיסטי
*
תג(ים): , , , , , , , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

4 תגובות על תודה מלאת תחושה של נלעג, למוסד לביטוח לאומי

 1. מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה)‏:

  שלום רונן.
  אני שמח לקרוא זאת. ואני מאחל לך הצלחה בהמשך המאבק הכל כך צודק הזה. אני כל פעם מתפלא מחדש כיצד המדינה מנסה להתחמק מחובותיה הסוציאליות לאזרחיה.
  אבחנה בספקטרום האוטיסטי היא בעיני תמרור שמכווין לשירותים, סיוע והתייחסות נכונה. לצערי מוסדות בארץ אינם מפנימים זאת משיקוליהם שלהם. אם האבחנה איננה מלווה בסל שירותים ותמיכה אמיתית, אז מה הטעם בה?

  לצערי ישנם מספיק גורמים הרואים באוטיזם תווית בלבד ואולי אפילו במידה מסויימת אות קין. וישנם כאלו שרואים באוטיסטים נון-פרסונס. כאילו הם לא ממש קיימים וכאילו אין צורך להתייחס אליהם ולצרכים שלהם. ומצער יותר שגישה זו מאפיינת מוסדות שיעודם הוא לספק תמיכה.

  אני רוצה לחזק אותך במאבק שלך. ואני מקווה שבעקבותך נוספים יאבקו למיצוי הזכויות שלהם.

  שרון

 2. מאת אמיר‏:

  שאלה: כמה נקודות זיכוי אפשר לקבל במס הכנסה בגין 60% נכות בביטוח לאומי (כמובן, שזה לא קשור לנקודות זיכוי אחרות בגין ילדים קטינים, מגורים באזורי פיתוח וכו, אלא רק בגין אחוזי הנכות)?

 3. מאת רונן גיל‏:

  עד כמה שידיעתי משגת, אין קשר ישיר בין נקודות הזיכוי במס ההכנסה לאחוזי הנכות מבטל"א. כמה שאני יודע, מה שקובע את מספר נקודות הזיכויי במס ההנסה, הוא סעיפי הנכות ולא אחוזי הנכות. אבל אינני בר סמכא בנושא ויכול להיות שאני טועה. בנוסף,לצערי הרב אין לי כל עניין נוכחי להשיג מידע זה – אני אינני מצליח להגיע להכנסה החייבת במס כלל… כאשר אהיה חייב במס, יהיה טעם להתחיל לחפש את הזכויות גם בנוגע לזה. כרגע, לגבי דידי, אין הדבר אקטואלי כלל וכלל.

  אני סבור שמקור טוב לחפש בו תשובה בעניין זה הוא יועצי מס ו/או רואי חשבון. אלו בקיעים יותר מעבדך הנאמן בנושאי חקיקת מס בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>