שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

אתיקה, טכנולוגיה, בלוגים ומה שביניהם

פוסט זה התחיל בעצם בתור תגובה שלא נשלחה, לפוסט באתר וובסטר 3. כאשר ישבתי לכתוב את התגובה, היא יצאה לי ארוכה עד שבסופה החלטתי לא לשלחה אלא לכתוב פוסט משלי בנושא.

אני רוצה לחרוג כאן ממנהגי שבדרך הכלל ולחלוק על דעתו של ידידי חנן. אני סבור שהדוגמאות אותן מביא חנן בפוסט זה מראות שהצד הבעיתי יותר הוא משתמש הממשק ולא ממשק המשתמש. טכנולוגיה צריכה ולעתים אף מסוגלת לתת פתרונות לצרכים טכניים. אין הטכנולוגיה יכולה (ואף אם תהיה יכולה, סבור אני כי אין היא צריכה) להחליף את החלק אצל האדם בו אמורה להתבצע החשיבה, לפחות חשיבה מן הסוג המתואר בדוגמאות אלה.

האם קוד אתי יכול או לא יכול לפתור בעיות מן הסוג הזה? אין לי צל של מושג. מה שנהיר לי יותר מכל הוא שלוש עובדות בסיסיות:

  1. הבעיה היא אכן בעיה אמיתית. כמו בכל נדבכי הכפר הגלובלי הפוסט מודרני, גם מכותבי בלוגים, נדרשת אתיקה מסויימת כאשר יותר ויותר אנשים מסוגלים לפגוע ביודעין או שלא ביודעין, ברמות שונות של חומרה, באחרים
  2. כאשר הקוד האתי ברור, ישנה אפשרות רבה יותר לבדוק מי פועל על פי הקוד האתי ומי לא.
  3. היות והמערכת המכונה בלוג משמשת מגוון רחב מאוד של אנשים1 במגוון רחב מאוד של תחומים ולמגוון רחב מאוד של שימושים, לא ייתכן שהקוד האתי המדוייק הנדרש מאחד מתאים לכולם.

1 וכאן אני חייב להרשות לעצמי שתי הערות/הארות נוספת לחנן על הפוסט הנוסף מהבוקר – א. קוד אתי נדרש הרבה פעמים גם כדי להסדיר מצבים וטיפול באנשים שמאוד רחוקים מן הנורמלי. וב. גם אנשים לא נורמאליים באופן קיצוני, הכותבים בבלוג הפתוח לעיני כל, מחוייבים בקוד אתי כלשהו.

בלוגים, הרשת, מחקר גנטי, הנדסה גרעינית וכל טכנולוגיה מתקדמת אחרת, אשר אינם לוקחים בחשבון גם התאמות נחוצות באתיקה המלווה לשימוש בהם, אינם יכולים, בטווח הארוך ובראיה הכוללת חזון אמיתי, להועיל לחברה האנושית יותר מאשר להזיק לה.

 

*
שייך לנושא(ים): אני חושב משמע אני קיים, רשתות (מכל מיני סוגים)
*
תג(ים): , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

6 תגובות על אתיקה, טכנולוגיה, בלוגים ומה שביניהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *