שינוי גודל האותיות

בקשה קטנה:    הגעת לכאן, קראת, זה מעניין אותך? השאר/י קצת. אולי יהיה לך גם מה להגיד בתגובה.    הגעת לכאן, קראת, זה לא מעניין אותך? אנא, צא/י ואל תטריד/י. תודה מראש

על הנחות ושונות נוירולוגית

הכותרת אשר ניתנת לאנשי הקשת האוטיסטית, על ידי חלק ניכר מאנשי המקצוע העוסקים באוטיזם הינה, הפרעה התפתחותית רחבת היקף. זהו התרגום הרשמי של PDD – חלק ניכר מן הספקטרום האוטיסטי ובמשך זמן רב – השם הכולל של הספקטרום הזה. מעצם השימוש במונח "הפרעה התפתחותית" נובעת בעצם הנחה לגבי "התפתחות תקינה".

וזה מוביל אותי למחשבה בדבר מה שנראה כאחד מן ההבדלים, הנובעים מן השונות הנוירולוגית בין אנשי הספקטרום האוטיסטי לבין רוב האנשים שאינם קרובים אל הספקטרום הזה. המתואר כאן, הינו הגיגיי שלי ומייצג אותי בלבד, אולם לאחר מספר רב של שיחות עם אנשי הספקטרום האוטיסטי בנושא, ומתוך נסיוני ביחסים עם אנשים שאינם אוטיסטים, אני מאמין כי תאור זה מייצג נאמנה את אחת מן השוניות הבסיסיות המגדירות את הספקטרום האוטיסטי.

הנחת הנחות

נראה כי הנחת הנחות בדבר דברים מסויימים, הינה דבר טבעי לאדם. דברים רבים שאנו עושים, חושבים, מרגישים וחווים, מבוססים על הנחת הנחות. אנו מניחים כי כאשר אדם מדבר בטון מסויים, אנחנו יכולים לדעת, ע"פ טון זה, דברים מסויימים לגבי מצב רוחו, או הרגשתו. אנו מניחים שאם צורת התנהגות מסויימת נובעת אצלנו ממצב חברתי/נפשי מסויים, היא אמורה לנבוע מאותם מצבים גם אצל אחרים. אנו מניחים כי שיטת מבחן מסויימת, אשר יכולה לאתר ידע מסויים אצל אדם מסויים, תאתר ידע זה אצל כל בני האדם. הנחת הנחות היא דבר טבעי עבור בני האדם עד כדי שבני האדם אינם מסוגלים לתפקד ללא הנחת הנחות מסויימות.

האשליה הכפולה

כל האמור בפסקה הקודמת מתאים ביותר ליחסים שבין אנשים אשר אינם קרובים לספקטרום האוטיסטי. נכון הוא שהמתואר כאן, יכול להתאים גם לאנשים מסויימים שאינם אוטיסטים אולם אם ברצוננו להבין היכן נמצאים ההבדלים שבין אוטיסטים לנוירוטיפיקלים (והנה הנחה אחת משלי – ישנה שונות בסיסית בין אוטיסטים לנירוטיפיקלים, אך זוהי הנחה המבוססת על מהלך חיים שלמים של אדם אשר נחשב, ללא הגדרה נכונה וברורה, במשך 36 שנות חייו הראשונות, כשונה.הנחה זו מבוססת גם על העובדה שאפילו אנשי המקצוע מכירים בכך שישנה שונות).

החלק הראשון של האשליה הכפולה:  הנחת הנחות היא דבר הרבה פחות טבעי עבור אנשי הספקטרום האוטיסטי. בכדי לפעול, אנו זקוקים להרבה יותר ידע ובדיקה של ידע (שאילת שאלות ומענה עליהן) מאשר להנחת הנחות. אנחנו מניחים הרבה פחות הנחות מאשר אחרים. ושוב – דבר זה יכול להיות נכון גם לגבי אנשים שאינם אנשי הספקטרום האוטיסטי. ישנן רבים שאין להם כל קשר לספקטרום האוטיסטי, ובכ"ז הם מניחים הרבה פחות הנחות מאנשים אחרים. אך בתוך הספקטרום האוטיסטי, דבר זה בולט הרבה יותר ומקיף הרבה יותר את כל תחומי החיים ובמיוחד את האינטראקציה עם אחרים. זוהי, להערכתי, גם אחת הסיבות המרכזיות שהרבה יותר קל לנו לתקשר אחד עם השני מאשר עם נוירוטיפיקלים. אוטיסטים אחרים מניחים הרבה פחות הנחות לגבינו מאשר אנשים שאינם אוטיסטים.

החלק השני של האשליה הכפולה: חלק ניכר מן ההנחות של נוירוטיפיקלים לגבי דברים הקשורים באוטיזם, הינן שגויות. אחת המכשלות הגדולות ביותר בעיניי, של תאוריית המיינד, הינה כי תיאוריה זו מניחה כי מה שנכון לגבי ניורוטיפיקלים, נכון גם (או לכל הפחות, צריך להיות נכון גם) לגבי מי שהמבנה הנוירולוגי שלו שונה. אחת ההנחות המרכזיות של תיאוריית המיינד הינה כי ניתן לשער השערה לגבי מצב המיינד של האחר, על פי סימנים חיצוניים הנראים לעיין. אולם מצב נפוץ ביותר ביחיסים שבייני לבין נוירוטיפיקלים, הוא "קריאה" לא נכונה מצידם של סימנים אלה עלי. כמו למשל, "למה את כל כך כועס" כשאני בעצם מנסה לחשוב ובכלל לא כועס. או למה אתה מחזיק את ראשך? אתה רוצה לעצבן אותי? לא. אני פשוט מרגיש שלא בטוב כרגע וצריך להשעין את ראשי לרגע. כל הנחה שיכולה להיות נכונה עבור אנשים אחרים, אינה בהכרח נכונה עבור אנשים בעלי מבנה נוירולוגי שונה.

האם זה עושה אותנו בעלי הפרעה התפתחותית רחבת היקף? אני סבור שזה עושה אותנו פשוט מפותחים במסלולים שונים מן הרגיל.

"לא כל דבר החורג מן השורה, ובכך אבנורמלי, חייב בהכרח להיות 'נחות'" – האנס אספרגר  1938

*
שייך לנושא(ים): אני חושב משמע אני קיים, אספרגר והספקטרום האוטיסטי
*
תג(ים): , , , , , , , , . כתובת לשליחת TrackBack לפוסט זה
לפוסט זה ניתן להגיב בארבעה אופנים שונים: את כל התגובות לפוסט זה, ניתן לקבל גם ב תגובות לפוסט זה בRSS ערוץ RSS נפרד.

6 תגובות על על הנחות ושונות נוירולוגית

 1. מאת רונן גיל‏:

  אני סבור שזה עניין של כמות יותר מעניין של איכות.

  ישנם א”סים המניחים הנחות – זה בהחלט נכון. הייתי אפילו מקצין זאת וטוען – “אין אדם שלעולם אינו מניח הנחות”, שהרי הנחת הנחות הינה חלק מתהליך חשיבה. ישנם גם נ”טים שלא מניחים כ”כ הרבה הנחות כמו אחרים. – גם זה נכון. גם עניין המודעות להנחת ההנחות מול הנחת הנחות לא מודעת נראה לי די נכון. אולם אני סבור כי לא בכך נעוץ שורש ההבדל. אני סבור כי נ”טים שמניחים הנחות באופן לא מודע, עושים זאת פשוט מכיוון שהם מניחים המון הנחות ופשוט לא מסוגלים להניח את כולן באופן מודע.

  אני מסכים בהחלט לקביעה כי הנחת הנחות עלולה להיות מסוכנת ביותר. אני חושב שכבר מזמן איבדתי את הספירה של מצבים שבהם נפגעתי מכך שאחרים הניחו עלי הנחות שגויות. אני סבור כי כל אדם נפגע מזה. גם נ”טים. אבל באותה הנשימה, היות ורוב ההנחות שמניחים נ”טים, נכונות לגבי נ”טים אחרים, שיכולת הפגיעה באדם השונה נוירולוגית (לאו דווקא א”ס) כתוצאה מהנחות שגויות לגביו, גדולה הרבה יותר.

 2. מאת סולה שלי‏:

  אני חושבת שיש אסים רבים שמניחים הנחות, במקרים מסוימים. אבל, אני חושבת שההבדל הוא בכך שכאשר אסים מניחים הנחות, הם מודעים לכך. במקרים רבים אין ברירה אלא להניח הנחות, מה שגורם אי-נוחות רבה, אבל אם האס שעשה זאת ישמע שההנחה לא נכונה וגם יקבל את המידע הדרוש להחליפה, לא תהיה לו בעיה לעשות כן. אצל נ"טים רבים, לעומת זאת, מאחר שרוב ההנחות הן אוטומטיות ולכן בלתי-מודעות, ולכן יהיה קשה יותר לזהותן ולהחליפן כאשר מתקבל מידע שממלא את הפערים.
  ג'ים סינקלר, במאמרו "גישור על הפערים", מדגיש מאוד את הסכנה שבהנחת הנחות, במיוחד הנחות שנ"טים עושים לגבי א"סים. תרגום המאמר נמצא כאן: http://www.solashelly.org/gaps.html

 3. מאת חן‏:

  גם אני חושב שיכולת הפגיעה באדם השונה נוירולוגית כתוצאה מהנחות שגויות לגביו, גדולה הרבה יותר:
  יש לי ידידה שונה נוירולוגית, בשנות העשרים לחייה. אנשים שואלים אותה "את לומדת משהו?". היא עונה: "לא…". הם אומרים "אה! אז את עובדת!". היא שוב עונה "לא…" (בשלב זה, היא נתקפת חרדה ומתעורר בה הרצון למות).

 4. מאת רונן גיל‏:

  חבל…

  אני הייתי מעדיף פשוט להתעלם ולא לענות יותר במקום להתייסר בחרדה ומחשבות אבדן.
  אבל אני בהחלט מבין את אותה ידידה שלך.

 5. מאת סולה שלי‏:

  עוד על הנחות, נכתב בבלוגה המצוין של Ballastexistenz : http://ballastexistenz.autistics.org/?p=330

  פשוט חובה לקרוא (למי שמסתדר עם אנגלית).

 6. פינגבק: על מודעות עצמית, מודעות חברתית ומה שביניהן | מרק אספרגוס ללא מתכון

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>